Sitemizde şuan toplam 2102 film bulunmaktadır.

IŞİD Türk Konsolosluğu’na girdi rehineler var

0
( Yüksek Kalite )


Musul’u ele geçiren IŞİD Türk Konsolosluğu’na girdi. 900’den fazla kişiyle Musul Konsolosluğu’na baskın yapan IŞİD örgütü Türkiye’nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz ve görevli diplomatları rehin aldı.

Rehin alınanlardan 3’ünün çocuk, 15’inin konsolosluk çalışanı ve 30’unun Özel Harekatçı olduğu belirtiliyor.

Rehin alınan 48 kişinin sağlık durumununun iyi olduğuna ilişkin ilk haber geldi.

Irak Şam İslam Örgütü (IŞİD) Musul’daki Türk Konsolosluğu’na baskın yaptı. IŞİD militanları, Başkonsolos Öztürk Yılmaz ve konsoloslukta görevli tüm diplomatları rehin aldı. Yenişafak’ın haberine göre IŞİD’in, 40 Özel Harekat Polisi’nin koruduğu konsolosluk binasına 900’den fazla militan ile baskın yaptığı öğrenildi. İddiaya göre toplam 48 kişi rehin alındı.

Başkonsolos Öztürk Yılmaz ile birlikte çok sayıda Türk diplomatı rehin aldıktan sonra IŞİD’ın kentte geçici olarak kurulan merkezine gittiği öğrenildi. Türkiye’nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz’ın konvoyu Eylül 2013 ve Mayıs 2014 bombalı saldırılara uğramıştı.

BOMBALI SALDIRI TEHDİDİYLE KAPIYI AÇTIRDILAR

Al Jazeera’nin haberine göre ise Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’u dün ele geçiren El Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti IŞİD, Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na girmeye çalıştı. Personelin kapıları açmaması üzerine bombalı saldırı tehdidinde bulundular.Konsolosluk görevlileri bunun üzerine kapıyı açmak zorunda kaldı. Yaşanan gelişmeleri Musul’un il meclisinin Türkmen üyesi Lokman Reşidiyeli Al Jazeera muhabiri Can Hasasu’ya anlattı. Reşidiyeli’nin verdiği bilgiye göre, IŞİD üyeleri Iraklı personele dokunmazken, 3’ü çocuk 15 konsolosluk çalışanı ve yaklaşık 30 Özel Harekat polisini alıkoydu ve Musul’daki 17 Temmuz semtinde bulunan IŞİD karargahına götürdü. Reşidiyeli, bu gelişmeleri konsolosluğun Iraklı çalışanlarına dayandırdı.

Iraklı görgü tanıklarının aktardığına göre, konsolosluğun Türk güvenlik görevlileri silah bırakmayı reddetti. Hafif silahlarıyla konsolosluğun zırhlı aracına binen görevliler, IŞİD güçlerinin ağır silahlarla donatılmış araçlarının eşliğinde IŞİD karargahına gittiler. Iraklı görevliler, daha sonra Türk personelle telefon iletişimi kuramadıkları bilgisini de aktardı.

REUTERS: TÜRK YETKİLİLER DOĞRULADI

Reuters haber ajansı tarafından geçilen habere göre ise Türk Dışişlerinden iki kaynak saldırıyı doğruladı. Ancak ajansa göre Türk yetkililer diplomatların durumuyla ilgili kesinleşen bir bilgi olmadığını söyledi.

MALİKİ: MUSUL’DA KALMALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Irak Başbakanı Nuri El Maliki de yeni bir açıklama yaptı. Maliki “ IŞİD’in Musul’da kalmasına izin vermeyeceğiz. Tüm Iraklılara IŞİD’e karşı savaşmaları için birleşme çağrısı yapıyorum. Musul’u terk eden ordu mensupları cezalandırılmalı. IŞİD’e karşı savaşmak isteyenlerden de bir gönüllü ordusu kuracağız” dedi. Maliki dünyadan da insani yardım talap ettiklerini belirtti.

TÜRK DİPLOMATLAR TERK ETMEDİ DEMİŞTİ

Çatışmalar yüzünden Erbil’e sığınan Musul Valisi Useyil Nuceyfi, burada düzenlediği basın toplantısıyla Musul’daki vahim durumu ortaya koymuştu. Nuceyfi, Türkiye’nin Musul Konsolosluğu’nun Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından zarar görmediğini söylemişti. Nuceyfi, “Biz onları arayıp Konsolosluğu terk etmelerini söyledik. Ancak Musul Başkonsolosu görevlileri tarihe geçecek bir davranış sergileyip ‘yerimizde kalmayı tercih ediyoruz’ dediler. Bu, tarihe geçecek bir davranıştır.” demişti.

404 views
FILM BILGILERI 3 sene önce eklendi
IŞİD Türk Konsolosluğu’na girdi rehineler var

Tür: Genel

Etiketler: , ,

YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?
full hd film izle